Palenie Marzanny - nasze przywitanie wiosny

Marzanno, Marzanno, już nie chcemy Ciebie,
niech świeci nam słonko, na wiosennym niebie…”

Topienie lub palenie Marzanny to stary zwyczaj słowiański. Zima odchodzi, ustępuje miejsca zwycięskiej wiośnie. Ludzie wrzucali Marzannę do wody bądź palili. Kukłę wykonywali zazwyczaj ze słomy, osadzając ją na długim kiju. Głowę formowali ze szmat

i malowali węglem lub kredkami. Całą Marzannę przybierali materiałami, papierowymi wstążkami oraz kwiatami.

Podtrzymując tę tradycję, uczniowie naszej szkoły udali się powitać wiosnę. We wtorek 21 marca wszystkie klasy wraz z wychowawcami, a także dzieci z oddziału przedszkolnego udały się na boisko szkolne z nadzieją, że dzięki podpaleniu Marzanny zima nas opuści. Wcześniej każda z klas, z wyjątkowym zaangażowaniem i ciekawością przygotowała swoją Marzannę. Dzieci z grupy najmłodszej również wykazali się pomysłowością przygotowując swoją kukłę. Przewodnicząca szkoły Paulinka Świeczka, pokrótce przybliżyła nam historię zwyczaju palenia Marzanny. Dzięki temu, każdy mógł dowiedzieć się nieco więcej na temat obrzędu. Uczniowie mocno angażowali się wokalnie, prezentując wiosenne piosenki. Na zakończenie wydarzenia, każda z klas otrzymała pamiątkowy dyplom upamiętniający wspólne powitanie wiosny.

Wszyscy z utęsknieniem oczekujemy wiosny, słońca i zieleni, mamy więc nadzieję, że dzięki podpaleniu Marzanny zima przez kilka najbliższych miesięcy już do nas nie wróci.

(więcej zdjęć w Galerii Głównej)


Wiarygodna szkoła