Zielona szkoła w Jastrzębiej Górze 14-20.05.2017r.

Wspólny pobyt nad morzem uczniów z klasy 4-6 ze Szkoły Podstawowej z Tropiszowa (16 ucz.) i ze Szkoły Podstawowej nr 141 ZSO nr 52 w Krakowie (25ucz.) pod opieką wychowawców pani Joanny Kammer -Węgiel i pani Dagmary Jezierskiej. Kierownikiem wyjazdu była pani Anna Szostek- Janik.

Nad morze grupa uczestników podróżowała łatwo, komfortowo i wygodnie bo pendolino z krakowskiego Dworca Głównego do Gdyni Głównej w pięć i pół godziny…W Gdyni czekał wynajęty autobus, który zawiózł nas do Jastrzębiej Góry do Domu Wczasowo- Kolonijnego Feniks. Pierwsze spotkanie z morzem …okazało się mokre! Wieczorem poznaliśmy najdalej wysunięty punkt Polski – czyli Przylądek Rozewie. Tam zobaczyliśmy Latarnię Morską i zapoznaliśmy się z jedną z wielu legend o tym niezwykłym miejscu.

Już następnego dnia pojechaliśmy na całodzienną wycieczkę do Słowińskiego Parku Narodowego. Dojechaliśmy do Rąbek, a potem meleksami dotarliśmy do starej poniemieckiej wyrzutni i dalej pieszo do ruchomych wydm /Góra Łącka/ i do plaży. W dalszej części wycieczki spacerowaliśmy po Łebie aleją prezydentów. A w drodze powrotnej zobaczyliśmy Gniewino, bazę pobytową drużyny Hiszpanii na Euro 2012, wieżę widokową „Kaszubskie Oko” - elektrownia szczytowo-pompowa ”Żarnowiec” oraz bawiliśmy się na placu zabaw Golemia.

Kolejną atrakcją pobytu była wycieczka na Półwysep Helski: tam odwiedziliśmy fokarium, zwiedziliśmy port rybacki oraz odbyliśmy rejs statkiem po Zatoce Gdańskiej. Wieczorem mieliśmy zaplanowane spotkanie z folklorem kaszubskim; była nauka alfabetu kaszubskiego, śpiewaliśmy kaszubskie pieśni ludowe, graliśmy na tradycyjnych instrumentach ludowych. A jeszcze przed ciszą nocną była dyskoteka.

Najbardziej czekaliśmy na wycieczkę do Trójmiasta: Gdyni, Gdańska i Sopotu. W programie: zwiedzanie fregaty "Dar Pomorza", przejazd do Sopotu - spacer po najdłuższym drewnianym molo w Europie i po słynnym deptaku ul. Boh. Monte Cassino gdzie stoi "Krzywy domek". W Gdańsku – czekało nas przejście Drogą Królewską przez Złotą Bramę, ul. Długą, Długim Targiem, zobaczyliśmy Ratusz, Dwór Artusa, fontannę Neptuna, Zieloną Bramę, ul. Mariacką, stary port nad Motławą oraz Żuraw. Zwiedziliśmy Bazylikę Mariacką.

Pozostały czas wypełniony był sportem np. mecze piłki nożnej na plaży, budowaniem z piasku, zabawą i nauką. Oto kilka tematów zajęć: O tym, kto i co robi oraz jak wygląda – czyli części mowy przyjechały na wycieczkę. Piszemy legendę o latarni na Rozewiu, Elementy krajobrazu nadmorskiego, praca z mapą wybrzeża Bałtyku. Bałtyk – morze śródlądowe. Zachowanie przy stole, czarodziejskie słowa, kindersztuba czy savoir – vivre w każdej sytuacji. Przygotowanie programu artystycznego na ognisko. Piszemy wiersz o morzu wg przepisu. Ćwiczenie słownikowe – morze. Uczymy się pieśni patriotycznej „Morze, nasze morze” Skąd się wziął piasek na plaży, dlaczego morze jest słone? W nadmorskim lesie. Warstwowe ułożenie roślinności. Uzupełnianie zielników. Mój przyjaciel drzewo. Jaki może być mój wpływ na środowisko przyrodnicze? Wielkie poszukiwanie, sporządzamy zielnik roślin runa leśnego….

I o dziwo – łatwo wszystko można było zapamiętać – gdy się coś zobaczy, dotknie, posmakuje…gdyby takie lekcje były cały rok! Mielibyśmy same 6!

Wychowawcom i Rodzicom dziękujemy za nasze „wakacje nad morzem w środku roku szkolnego ”

I już czekamy na następny wyjazd. ASJ

(wkrótce więcej zdjęć z wyjazdu w Galerii Głównej)
 


Wiarygodna szkoła