Świetlica szkolna czynna od poniedziałku do piatku w godzinach 8.00-15.00.

Wychowawcą świetlicy jest Pani Edyta Maj.

Cele i zadania świetlicy przy Szkole Podstawowej
im. Stanisława Staszica w Tropiszowie

Celem działalności świetlicy szkolnej jest przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa
i opieki uczniom przed zajęciami lekcyjnymi i po nich, stworzenie warunków do wypoczynku, relaksu, zjedzenia posiłku, odrobienia prac domowych. Spędzanie czasu w świetlicy szkolnej ma również sprzyjać wszechstronnemu rozwojowi dzieci oraz nadrabianiu opóźnień w tym zakresie.

Do zadań świetlicy szkolnej należy:

• rozwijanie sprawności manualnych (zabawy konstrukcyjne, układanki, malowanie farbami, rysowanie, kolorowanie, wycinanie, wydzieranie itp.)

• rozwijanie zainteresowań czytelniczych, ćwiczenie umiejętności samodzielnego czytania
    i aktywnego słuchania (czytanie prasy dla dzieci, baśni, bajek, opowiadań, wierszy)

• poszerzenie wiadomości, (czytanie książek, encyklopedii, oglądanie programów i filmów edukacyjnych, zabawy tematyczne, gry dydaktyczne i edukacyjne, praca z mapą i atlasem), rozwijanie umiejętności wypowiedzi na dowolny temat (zabawy poszerzające zasób słów)

• rozwijanie sprawności ruchowej i motorycznej (zabawy ruchowe przy muzyce, zabawy taneczne, gry i zabawy sportowe, zabawy sprawnościowe na boisku szkolnym, ćwiczenia gimnastyczne na sali)