Akcja "Szkoła Pamięta"

Akcja „Szkoła pamięta” kl. I-III

Listopad jest miesiącem zadumy, dlatego tuż przed Wszystkimi Świętymi tak jak w poprzednich latach uczniowie zaangażowali się w akcję Ministerstwa Edukacji i Nauki  „Szkoła pamięta”. Jej celem jest pielęgnowanie pamięci o bohaterach naszej wolności, zwłaszcza tych lokalnych, a także nawiązanie do tradycji świąt zadusznych. W poniedziałek 30 października uczniowie z klas I-III przynieśli do szkoły pamiątki rodzinne i zaprezentowali je kolegom i koleżankom. Wśród nich były fotografie, albumy, kroniki rodzinne,  stare przedmioty m.in. szkatułki, szklane figurki, lampy naftowe będące pamiątkami po pradziadkach. W nawiązaniu do  polskiej tradycji święta zmarłych dzieci recytowały fragmenty nastrojowych utworów, wśród których nie zabrakło wierszy ks. Twardowskiego, D. Gellnerowej czy W. Broniewskiego. Uczniowie wykonali także prace plastyczne dotyczące święta zmarłych.

Pamięć o przodkach zapisana w pamiątkach – działania szkoły w Tropiszowie w ramach akcji „Szkoła pamięta”- Akcja w klasie V

Listopad jest w Polsce szczególnym miesiącem. To czas pamięci o naszych bliskich zmarłych, czas pamięci o polskich patriotach, działaczach i żołnierzach, ale także o bezimiennych bohaterach walczących przed laty za naszą ojczyznę. Pamięć jest wyrazem tożsamości narodowej i szacunku do przeszłości.

O naszej tożsamości świadczy jednak nie tylko znajomość losów własnego narodu, ale także przeszłości własnych rodzin. Z tego względu starsi uczniowie naszej szkoły włączyli się w ogólnopolską akcję „Szkoła pamięta” przynosząc na szkolną wystawę pamiątki po swoich przodkach.

Wystawa pamiątek będzie prezentowana przez najbliższe dni w sali lekcyjnej klasy V. Wśród zebranych eksponatów znalazły się stroje, ozdoby, biżuteria, zdjęcia, kroniki rodzinne, dawne monety i banknoty, dokumenty osobiste, medale i odznaczenia, książki, przedmioty codziennego użytku, sprzęty rolnicze i wiele innych cennych dla każdej rodziny pamiątek rodowych.

Zorganizowana wystawa już pierwszego dnia cieszyła się dużym zainteresowaniem. Uczniowie z zaciekawieniem i ostrożnością podziwiali przyniesione przez innych pamiątki oraz prezentowali kolegom i koleżankom własne zbiory.

Jeśli o tym mowa to w dniu 2 listopada uczniowie klasy V w ramach lekcji wychowawczej poświęconej pamięci przodków będą prezentować swoje rodowe pamiątki kolegom i koleżankom z klasy i objaśniać w jaki sposób znalazły się one w ich rodzinie, do kogo należą oraz z jaką historią się wiążą. Będzie to kolejna forma zaangażowania naszej szkoły w ogólnopolską akcję „Szkoła pamięta”.

Warto zaznaczyć, że nasza szkoła włącza się w tę akcję również w ramach corocznej wizyty na lokalnym cmentarzu cholerycznym, którą w tym roku odbędziemy 2 listopada, czyli w Dzień Zaduszny.

Wyrazem naszej pamięci o rodakach mieszkających poza krajem była także trwająca przez cały wrzesień zbiórka artykułów szkolnych, żywnościowych i higienicznych dla Polaków mieszkających na Kresach Wschodnich.

Święty Jan Paweł II powiedział kiedyś: „Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przeszłości”. Tym bardziej więc cieszy, że uczniowie naszej szkoły chcą kultywować pamięć o swoich przodkach a poprzez pamiątki rodowe uczyć się historii nie tylko swojej rodziny, ale i kraju. Dumą napawa również to, że pamiętają o tych, którzy odeszli oraz chcą pomagać tym, którzy z różnych przyczyn nie mogą dziś mieszkać w Polsce. Zbliżające się Narodowe Święto Niepodległości będzie kolejną z wielu okazji do okazania pamięci i szacunku dla tych, którzy przelewali krew i na różne sposoby walczyli o wolną Polskę. Wierzymy, że i tym razem nasi uczniowie staną na wysokości zadania i z równie dużym zaangażowaniem jak w przedstawionych powyżej inicjatywach włączą się w uroczyste świętowanie tego wyjątkowego dnia.