Wycieczka do Obserwatorium Astronomicznego w NIepołomicach

Wiedza poszukuje piękna, a astronomia jest piękną! Mogli o tym przekonać uczniowie klasy 6 naszej szkoły i ich rówieśnicy z zaprzyjaźnionej Szkoły Podstawowej nr 141 W Krakowie na os. Kościelniki ( dobrze Im znani z wyjazdu nad morze w ub. roku szkolnym), którzy 12 września 2017r pod opieką nauczyciela przyrody mgr Anny Szostek Janik odwiedzili Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne w Niepołomicach. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach przygotowanych przez pracowników MOA. Szukaliśmy tam odpowiedzi na wiele pytań, które nasunęły się nam podczas lekcji przyrody z astronomii. Jak powstał nasz Układ Słoneczny, czy można dotrzeć na kraniec Wszechświata, jak rodzi się gwiazda, czy słońce może przestać świecić, co stanie się z Ziemią gdy nasza gwiazda wypali się, z jaką prędkością poruszają się rakiety opuszczające Ziemię, co czeka kosmonautów podczas ich podróży w kosmos – jak jedzą, jak pracują, jak przygotowują się do lotów, z jaką prędkością porusza się Ziemia i inne obiekty niebieskie, co to jest prędkość ucieczki, jakie są szanse na lot na Marsa, ilu astronautów odwiedziło księżyc… Na te i inne pytania z prawdziwą pasją odpowiadali astronomowie z MOA. Miejsce jest niezwykłe, więc warto go jeszcze nie raz odwiedzić..