Pasowanie na ucznia

17 października 2013 roku w Szkole Podstawowej w Tropiszowie – w obecności dyrekcji szkoły, nauczycieli, przedstawicieli władz samorządowych, reprezentantów Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Tropiszów, rodziców oraz sympatyków szkoły – odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych.
      Zanim jednak pierwszaki złożyły ważne przyrzeczenie, musiały udowodnić, że są gotowe, aby dołączyć do społeczności uczniowskiej. Tego dnia na akademii pojawiły się bowiem tropiszowskie duszki, które nie chciały przyjąć nowych członków do naszej szkolnej rodzinki.
      Mali nowicjusze jednak wcale nie przestraszyli się gróźb zjaw i wspaniale zaprezentowali swoje umiejętności. W czasie części artystycznej najmłodszych dzielnie wspierali ich koledzy z klasy II i III. Dzieci pięknie recytowały wiersze, śpiewały piosenki i rozwiązywały zagadki. Okazało się, że pierwszoklasiści są świetnie przygotowani do egzaminu duszków. To wszystko dzięki pani wychowawczyni, Agnieszce Król, która nauczyła swoich podopiecznych nowych umiejętności. Trud i wysiłek pierwszaków docenili zebrani licznie goście, który nagrodzili ich występ gromkimi brawami.
      W końcu przyszedł czas na długo oczekiwanie ślubowanie. Uczniowie klasy pierwszej obiecali być dobrymi Polakami i godnie reprezentować swoją szkołę. Na koniec pani dyrektor, Danuta Kawka, dokonała symbolicznego pasowania. Ukoronowaniem uroczystości ślubowania było przekazanie już pełnoprawnym uczniom legitymacji – najważniejszego dokumentu szkolnego. Wójt gminy, pan Józef Rysak, który zaszczycił szkołę swoją obecnością, wręczył dzieciom upominki i życzył powodzenia w dalszej nauce. Od kolegów ze starszych klas pierwszoklasiści otrzymali prezenty w postaci słowników ortograficznych. Nie obyło się też bez łakoci – rogów obfitości, które były podarunkami od dumnych rodziców.

A. Szczęch