Pokaz historyczny

Grupa artystyczna Rekonstrukto wystąpiła w naszej szkole w z pokazem pod hasłem „Staropolski sarmatyzm i epoka szlachecka”. Uczniowie klas 1-6 mieli okazję uczestniczyć w żywej lekcji historii podczas której zaprezentowano obyczaje i kulturę epoki, a nawet zapierające dech w piersiach pojedynki. Panowie przywieźli ze sobą dużą kolekcję broni i rekwizytów, którą dokładnie opisali i zaprezentowali w jaki sposób walczono określonym typem broni. Przedstawili wiele gier i zabaw plebejskich, przeplatanych anegdotami o szlacheckich rozrywkach. Na koniec jeden z uczniów klasy szóstej został poproszony o zagranie roli czarownicy oskarżonej o czarną magię. Prowadzący przedstawili jak w tamtych czasach wyglądały niesprawiedliwe procesy, na których osądzano kobiety. Dodatkowo pokazali też narzędzia tortur: dyby oraz krzesło inkwizytorskie. Na końcu spotkania uczestnicy mogli walczyć drewnianymi atrapami szlacheckich szabli, dotknąć narzędzi tortur, zapiąć się w dyby oraz poznać z czego składał się sarmacki strój.